Select Page

Zdroj: http://www.zemavek.sk/articles/view/kupou-v-martinuse-podporite-nastup-totality

Na stránkach rapídne upadajúceho denníka SME (tlačené médium s najvyšším medziročným prepadom – 21%) ste sa v októbri 2016 mohli dočítať: „Kníhkupectvo Martinus už niekoľko mesiacov rieši, ako pristupovať ku knihám, ktoré šíria nezmysly a konšpiračné teórie. Najprv k týmto dielam priradilo upozornenie, od minulého týždňa pod nimi ruší aj čitateľské recenzie. Dôvodom podľa marketingového manažéra Martinusu Michala Brata je, že recenzie pod týmito knihami už neboli o hodnotení diel. Zmenili sa na propagáciu postojov, ktoré sú v rozpore s hodnotami kníhkupectva. „Nechali sme sa inšpirovať napríklad spravodajskými webmi, ktoré za určitých okolností zamknú diskusie pod článkami, keď takéto diskusie prestávajú plniť svoju pôvodnú funkciu,“ povedal Brat.“

Zisk z predaja konšpiračných kníh vraj venuje Martinus na rozvoj kritického myslenia. Tieto informácie boli poslednou kvapkou v pohári, po ktorom sa naše vydavateľstvo rozhodlo s okamžitou platnosťou ukončiť spoluprácu s Martinusom a vyzvalo ho na stiahnutie všetkých titulov Sofian. Týmto sa naše vydavateľstvo veľmi rázne ohradzuje voči totalitným praktikám a mysleniu, nápadne pripomínajúcemu nástup fašizmu a boľševizmu s nedoziernými následkami. V oboch prípadoch boli postupne odstraňované knihy a názory nerezonujúce s doktrínou totality.

Pozadie myslenia šéfa Martinusu

Michal Meško ako výkonný riaditeľ Martinusu mal svojho času v podstate neutrálny postoj k veľkému tlaku, ktorý naň spustili Sorosove neziskové organizácie. Už v roku 2013 ho ľudia ako Hardoš či Dubeci atakovali s výzvami, aby knihu Mlčanie stiahol, alebo prinajmenšom k nej dal výstražné upozornenie odrádzajúce od nákupu. Kniha Mlčanie sa napriek všetkému v decembri 2012 stala v Martinuse najpredávanejším titulom a o pár mesiacov neskôr sa v rámci čitateľskej ankety zaradila do kategórie KNIHA ROKA 2012. Pod titulom Mlčanie boli stovky a stovky čitateľských recenzií (a nie všetky ju z pochopiteľných dôvodov iba vyzdvihovali). Ale veď o tom je pluralita názorov. Túto pluralitu však Meško iba predstiera. Po tom, ako na predajoch kníh zarobil slušný balík – a knihy sa vypredali – vyšiel s nápadom, že zisky sa budú využívať na podporu kritického myslenia – ergo myslenia, ktoré je mimoriadne naklonené US ambasáde.

V roku 2013 som s ním mal ako riaditeľ vydavateľstva Sofian, ktoré malo v Martinuse najpredávanejšie tituly, osobné stretnutie. Vyžiadal som si ho na základe mojej návštevy v predajni Martinus v OC CENTRO NITRA. Predavači tam mali knihu Mlčanie zamknutú v skrinke za pultom. Vysvetlili mi, že toto nariadenie prišlo „zhora“. Pán Meško sa mi to snažil vyvrátiť s tým, že asi išlo o nedorozumenie. A ako silný argument dodal, že ak by chcel, určite titulu Mlčanie nedovolia ani to, aby sa dostal medzi TOP najlepšie knihy roka. Zaujímavé dôvodenie. Od  tých čias sa však veci pohli výraznejšie ďalej. Meško sa stal členom redakčnej rady ultrapravicového Denníka N. Tento Denník by nevznikol, ak by sa mu nedostala priam finančná injekcia od spoločnosti Eset. Tá doň len podľa oficiálnych informácií napumpovala 1,2 milióna eur. Keď Denník N začal koncom januára 2015 vychádzať v printovej podobe, vydavateľstvo N Press s nádejou počítalo s nákladom 17-tisíc výtlačkov. V skutočnosti sa oficiálne predáva 3000 kusov a minuloročná strata dosiahla zhruba pol milióna eur, v červených číslach skončili aj prvé dva kvartály tohto roka. Takto nízky predaj radí Denník N na chvost medzi celoplošne predávanými novinami, uvádzajú mediálne informačné portály.

Vráťme sa však k samotnému Michalovi Meškovi. Koncom októbra 2016 sa na blogu Denníka N pýšil svojou cestou do Silicon Valey. Jeho najaktuálnejšie dojmy sú esenciou myslenia ponovembrových úspešných ratolestí, ale aj „hodnôt“, na ktoré sa Martinus cyklicky odvoláva:

„Žijeme v historicky zďaleka najlepšej dobe. A netýka sa to len „horných 10 000“. Ľudia budú tvrdiť, že žijeme vo veľmi nebezpečnom svete. Drvivá väčšina štatistík ale hovorí úplný opak: žijeme v najbezpečnejšom svete a najväčšom blahobyte v dejinách.“

„Áut je dnes viac ako kedykoľvek predtým (= má ich stále viac ľudí), mobily sú v každom vrecku, ľudia už nepočítajú počet znakov v SMS-kách (pamätáte, keď boli po 4 koruny?) ani impulzy pri telefonovaní a internete. Každý má digitálny foťák, ktorým je zachytávanie svojich ratolestí nepomerne lacnejšie ako kedysi, nehovoriac o tom, že ste ho možno dostali od operátora, spolu so superpočítačom, ktorý by vám ešte 10 rokov dozadu závidela aj armáda, za 1 evríčko.“

Americká ambasáda, ESET a DELL

Martinus čitateľov vyzýva: „Povedzte nám svoj názor“, no vzápätí stovky a stovky názorov, ktoré mu čitatelia pošlú, bez problémov odstráni. Nie je toto evidentný prípad ťažkej schizofrénie, podvodu a očividného klamárstva? Meško sa začal zúčastňovať rôznych diskusií o konšpiračných teóriách, ktoré organizuje americké veľvyslanectvo so zástupcom vedúceho misie americkej ambasády Normanom Thatcherom Scharpfom, spolu so Sorosovou Nadáciou otvorenej spoločnosti. Absurdná fraška ako z Hellerovej Hlavy XXII. Čo má teda spoločné US ambasáda, ESET a DELL? No v podstate skoro nič. Až na pár zanedbateľných drobností. ESET dodáva svoje technológie spoločnosti DELL. Bloomberg uvádza, že DELL zas poskytuje informačné technológie pre oblasť americkej obrany, zbraňových systémov, integrovanej logistickej podpory a logistických a strategických zbraňových systémov, ako aj  spravodajských služieb. V tejto oblasti má veľmi slušné konexie bývalý veľvyslanec Slovenska v USA, pán Martin Bútora, poradca Andreja Kisku a šéf redakčnej rady Denníka N. Ako veľvyslanec usporiadaval večere s hosťami ako Zbigniew Brezinski alebo šéfmi amerických vojensko-priemyselných gigantov ako John Miller (Raytheon), či Bill Siefken (Lockheed Martin). Áno, pravda a láska zvíťazí – ak slovenské strojárstvo a hospodárstvo prehrá. Táto línia sa ako červená niť tiahne našou krajinou a osudmi, kde nás nie náhodou začína jedno kníhkupectvo zaťahovať do prijatia cenzúry ako čohosi normálneho. Krok za krom, potichu a po špičkách. A tak sa Meško vyznáva: „Kníhkupectvá môžu slúžiť dvom úlohám: byť miestom, kde si čitateľ smie slobodne vybrať svoju knihu, no zároveň byť miestom, ktoré im pomáha zorientovať sa v (knižnom) svete a môže pomôcť formovať a vzdelávať spoločnosť.“

OFICIÁLNE STANOVISKO VYDAVATEĽSTVA SOFIAN ZASLANÉ DO MARTINUSU:

V mene vydavateľstva SOFIAN rušíme akúkoľvek obchodnú spoluprácu s kníhkupectvom MARTINUS. Dôvodom je porušovanie fundamentálnych princípov demokracie – slobody slova a prejavu. Navyše sú vaše tvrdenia o kritickom myslení neuveriteľnou kognitívnou disonanciou a pokrytectvom. Kritické myslenie totiž vzniká práve tam, kde sa stretávajú rôzne, častokrát úplne opačné názory. Vy ste tento princíp porušili a spoločnosť zaťahujete do štruktúr totalitného myslenia jedného názoru jednej strany a doktríny. Z tohto dôvodu vás vyzývame, aby ste s neodkladnou platnosťou stiahli všetky tituly vydavateľstvá SOFIAN z predaja a z vašich web stránok. My vám vo vašom biznise odmietame asistovať, rovnako ako odmietame deliť sa s vami o profit z hodnôt, ktoré sú pre nás viac než akékoľvek peniaze.